Mod: UK1051E2360H006-1
Art: PANTS
COD: K1990
composition: 100% Cotton
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Select Color
Select Size
-65%
Kiton Blue Cotton Joggers - Handmade Italian Luxury Sweatpants
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Blue Cotton Joggers - Italian Craftsmanship
Premium 100% Cotton Construction
Italian Handmade Quality
Functional Design Details
Versatile Seasonal Wear
Sizing and Fit Information
style lace up
season winter
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
31 us 12"(15") 9" 6.5" 19" 9.50" 29" 39.5"
32 us 13"(16") 9" 6.5" 20" 9.75" 29" 39.5"
33 us 14"(17") 11.5" 6.5" 21" 10" 29" 39.5"
34 us 14.5"(18") 9.5" 6.75" 22" 10.25" 30" 40"
36 us 15"(19") 9.75" 7" 23" 10.75" 31" 41"
38 us 16"(20") 10" 7" 24" 11" 32" 42"
40 us 17"(21") 10" 7" 25" 11.25" 33" 43"
42 us 18"(22") 10.5" 7.5" 26" 10.5" 33" 43"
Mod: UK1051E2360H006-1
Art: PANTS
COD: K1990
composition: 100% Cotton
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade