Mod: US31K0154E02000
Art: Coat
COD: K599
composition: 97% Cashmere 2% Pa 1% Ea
drop: R8
style: Regular
manufacturer: 100% Fatto a mano
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton
-65%
Kiton Gray Cashmere Overcoat - Italian Handmade Winter Coat
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Gray Cashmere Overcoat - Italian Handcrafted Excellence
Premium Cashmere Construction
Classic Design Features
Italian Manufacturing Heritage
Versatile Winter Styling
style. coat
lining. full
season winter
details -
vented sungle
approximate measures shoulders total length chest sleeve length
44 17" 31" 33" 24.5"
48 18" 31" 34.5" 26"
50 18.5" 31" 35" 26.25"
52 19.25" 43" 35.5" 27"
54 20" 32" 36" 27.5"
56 21" 32.5" 36.5" 27.5"
58 22" 33" 37" 28"
60 23" 33.5" 38" 28"
62 24" 34" 27" 29"
64 25" 34.5" 27.5" 29.5"
66 27" 36" 28.5" 31"
Mod: US31K0154E02000
Art: Coat
COD: K599
drop: R8
style: Regular