Mod: UMK1052110S001
Art: PANTS
COD: K2318
composition: 100% Cotton
drop: -
style: Halfzip
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Key Features
  • 100% premium cotton construction for ultimate comfort
  • Handmade Italian craftsmanship
  • Tailored fit with lace-up style details
  • Solid gray pattern for versatile styling
  • Available in sizes 32-38 US with detailed measurements
  • Perfect for summer wear and casual luxury occasions
-65%
Kiton Premium Gray Cotton Shorts - Italian Luxury Summer Pants
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton Gray Cotton Shorts - Italian Luxury Menswear
style lace up
season for summer
approximate measures waist front rise leg opening hips thigh inseam outseam
32 us 16.5" 9.75" 11" 20" 10" 10" 20"
33 us 16.75" 10" 11.10" 21" 11" 11" 21"
34 us 17.25" 10" 11.10" 21.5" 11" 21" 21"
35 us 18" 10" 11.6" 22" 12.5" 11" 21"
37 us 19" 10.5" 11.6" 23" 12.5" 11" 22"
38 us 19.5" 10.5" 11.75" 24" 12.75" 11" 22"
Mod: UMK1052110S001
Art: PANTS
COD: K2318
composition: 100% Cotton
drop: -
style: Halfzip
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Solid
made_in IT
brand: Kiton
Key Features