Mod: UAS0105K06T7002000
Art: Suits
COD: K3180
composition: 65% Cotton 24% Cashmere 11% Silk
drop: R8
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Textured
made_in IT
brand: Kiton KNT
Kiton KNT Blue Textured Cotton Cashmere Silk 3-Button Suit
Product Information
Shipping & Returns
Description
Kiton KNT Blue Textured Cotton Cashmere Silk Suit
style 3 buttons
details. -
lining full
vented double
drop r8
sleeve buttonholes yes
measures shoulders total length chest (armpit to armpit) sleeve length
46 eu 18.75" 29" 21.75" 25"
48 eu 19.25" 29.25" 22.25" 25.25"
50 eu 19.5" 29.5" 22.5" 25.5"
52 eu 19.75" 29.75" 22.75" 25.75"
54 eu 20" 30" 23" 26"
56 eu 20.25" 30.25" 23.25" 26.25"
58 eu 20.5" 30.5" 23.5" 26.5"
pants closure zipper fly
measures waist front rise leg opening
46 eu 20.25" 9.25" 7"
48 eu 20.75" 10" 7"
50 eu 21" 10" 7"
52 eu 21.25" 10.25" 7.25"
54 eu 21.5" 10.25" 7.25"
56 eu 21.75" 10.5" 7.5"
58 eu 22" 10.5" 7.5"
Mod: UAS0105K06T7002000
Art: Suits
COD: K3180
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade