Mod: UK768AI16V76000
Art: SWEATERS
COD: KA320
composition: 80% Cashmere 20% Silk
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade
pattern: Geometric
made_in IT
brand: Kiton
-65%
Kiton Red Cashmere Silk Crewneck Sweater - Handmade Italian
Description
Kiton Red Cashmere Silk Crewneck Sweater - Italian Luxury Knitwear
Key Features:
  • 80% cashmere, 20% silk composition for superior comfort and breathability
  • 100% handmade Italian construction with traditional artisan techniques
  • Regular fit crewneck design for classic versatility
  • Geometric pattern detailing adds sophisticated visual interest
  • Premium Kiton brand quality with exceptional durability
th class="style2">Details
Style SWEATER CREWNECK
Approximate Measures Shoulders Total length Chest Sleeve length
48 EU 16" 25.75" 20.5" 25.5"
50 EU 16.5" 27" 22" 25.5"
52 EU 17.5" 27.25" 22.5" 26"
54 EU 18" 28.5" 23" 26"
56 EU 18.5" 29" 23.5" 26.75"
Mod: UK768AI16V76000
Art: SWEATERS
COD: KA320
drop: -
style: Regular
manufacturer: 100% Handmade